مکه مکرمه

ورود اعضا

دوربين زنده

Copyright (C) 2000-2010
All Rights Reserved
 

اطلاعاتی در خصوص مکه مکرمه

 

مکه مکرمه

 
مکه ام اقری و مرکز ظهور دین اسلام است و از شرافت و قداست خاصی برخوردار است: این شهر در ارتفاع 330 متری از سطح دریا قرار دارد. و کوه های متعددی آن را احاطه کرده. فاصله مکه تا بندر جده حدود 80 کیلومتر و پایین ترین و بالاترین درجه حرارت آن در زمستان و تابستان بین 48-18 درجه بالای صفر متغیر می باشد.
  

مسجد الاحرام

 
نام مسجدی است که گرداگرد کعبه قرار دارد و قدیمی ترین و معروفترین مسجد در تاریخ اسلام بشمار می رود. این مسجد 180 هزار متر مربع مساحت و شصت و دو در بزرگ و کوچک دارد. سه در بزرگ و اصلی آن «باب العمره» و «باب السلام» و «باب ملک عبدالعزیز» معروف است. گنجایش مسجد حدود 820 هزار نمازگزار می باشد.
 

خانه کعبه

 
کعبه ساختمان چهار گوشه مسقفی است که در مسجد الحرام واقع می باشد و از سنگهای خاکستری ساخته شده. بلندی خانه کعبه تقریباً 15 متر است. کعبه چهار رکن دارد، رکن شمالی «عراقی» رکن غربی «شامی»، رکن جنوبی «یمانی» و رکن شرقی «اسود».
 

حجرالاسود

 
حجر الاسود در رکن شرقی است و سنگی است سیاه مایل به سرخی و بیضی شکل به قطر 30 سانتی متر و در آن نقطه های قرمزی دیده می شود.
 
ناودان
 

ناودان بر بام خانه کعبه و بر فراز حجر اسماعیل واقع است.

 

حجر اسماعیل

 

حجر اسماعیل میان رکن شامی و عراقی و با دیواره ای به صورت نیم دایره به ارتفاع 130 و عرض 50 سانتی متر قرار دارد و طبق روایات هاجر، اسماعیل و 70 پیامبر در آنجا مدفون هستند.

 

شاذروان

 

برآمدگی کوتاهی را که در اطراف دیوار کعبه به جز سمت حجر اسماعیل وجود دارد شاذروان می نامند.

 

مقام ابراهیم

 

در فاصله حدود 13 متری دیوار کعبه و در سمت حجر الاسود، بنائی با قبه ای کوچک و طلائی رنگ وجود دارد. درون آن سنگی است که جای پایی در آن دیده می شود و منسوب به جای پای ابراهیم است.

 
زمزم
 

چاهی است در مسجد الاحرام که در اثر ضربات پای اسماعیل از زمین جوشید.

 

صفا و مروه

 

نام دو کوهی است که در مسعی قرار دارد و در موسم حج حاجیان هفت بار فاصله میان آن دو را طی می کنند. طول مسعی 5/394 و عرض آن 20 متر است. مسعی مجموعاً 18 در دارد و در حال توسعه فضای آن می باشد.

 
حرا
 

در شمال مکه کوهی است بلند، مشرف بر منا به نام کوه نور که در دامنه جنوبی اش به فاصله 160 متری از قله آن غاری است به نام حرا و یکی از مکانهای مقدس شهر مکه است. پیش از بعثت این غار محل خلوت پیامبر با خدا و نخستین آیات قرآن در آنجا بر پیامبر نازل شد.

 

زادگاه رسول خدا (ص)

 

رسول خدا (ص) در خانه ای، در شعب ابی طالب چشم به جهان گشود و در حال حاضر آنجا کتابخانه شهر مکه است.

 

غار ثور

 

کوه نور در سه کیلومتری جنوب شهر مکه و در جنوب منطقه ای به نام سفله قرار دارد که غار ثور بر روی آن واقع است. پیامبر (ص) هنگام هجرت به طرف مدینه سه شبانه روز در آن پنهان شدند و خداوند با بستن تار عنکوت بر دهانه غار آن حضرت را از شر مشرکان نگاه داشت.

 

شعب ابی طالب

 

شعب ابی طالب جایی است که مشرکان مکه پیامبر (ص) و بنی هاشم را حدود سه سال محصور کردند.

 
عرفات
 

صحرائی است، در شرق مکه اندکی متمایل به جنوب در فاصله بیست و یک کیلومتری و بر سر راه طائف، گفته شده در آنجا آدم و حوا با هم آشنا شدند. جبل الرحمه در آن محل و اقع شده و هر حاجی باید از ظ هر روز دهم ذوالحجه تا غروب شرعی آن روز، در این صحرا به قصد قربت وقوف نماید.

 

مشعر الحرام

 

مشعر یا مزدلفه جایی است که حاجیان پس از عرفات بدان جا می روند و تا سرزدن آفتاب در آن می مانند.

 
منا
 

دره ای است به عرض تقریباً 500 متر و طول حدود 5/3 کیلومتر که حاجیان باید از طلوع آفتاب روز دهم تا ظهر روز دوازدهم در آنجا وقوف نمایند.

 
جمرات
 

جمع جمره، به معنای توده ای از سنگ است. جمرات در نزدیکی مکه در منا واقع شده اند. نوشته اند در این محل آدم شیطان را که در پی وی می رفت با افکندن سنگ ریزه از خود راند و حاجیان با تأسی به آن حضرت به عنوان یک واجب روزهای 10 تا 12 به طرف جمرات سنگ پرتاب می کنند.

 

مساجد مکه مکرمه

 

مسجد تنعیم:

این مسجد نزدیکترین مسجد به حدود حرم و در راه مدینه می باشد که غالباً برای عمره مفرده از این مسجد محرم می شوند.

 

مسجد جن:

این مسجد در پایین کوه حجون و نزدیک قبرستان ابوطالب واقع است و بدلیل نزول سوره مبارکه جن در این مکان بر پیامبر (ص) مسجد جن نامیده شد.

 

مسجد خَیف:

مسجد خیف بزرگترین مسجد منا است. گویند رسول خدا (ص) در حجه الوداع خیمه خود را در این مکان زد و در جایی که محراب مسجد است، پنج نماز از نماز ظهر تا نماز صبح خواند.
 

قبرستان ابوطالب

 

محوطه وسیعی است که در کنار پل حجون قرار دارد و اکنون گورستان مردم مکه است، در گذشته به نام شعب ابی دُب معروف بود وعبد مناف، عبدالمطلب، ابوطالب، خدیجه کبری (ع) و تعداد زیادی از صحابه و تابعین و علما در آنجا مدفون هستند.

 
 
 
 
 
 


تاريخ بروز رساني : سه شنبه 15/04/89 ساعت 00:01

امروز


جستجو

لینک های مرتبط

نظرسنجي

نظر شما در مورد سایت آژانس مادر چیست؟

عالی 34.5%
خوب 20.3%
متوسط 11.9%
بد 33.2%


مشاهده نتايج

آمار بازديدكنندگان

كليه حقوق این سایت متعلق به دفتر خدمات مسافرتی، جهانگردی و زیارتی مادر است.